Увага! Поширення пташиного грипу на території Луганської області!

2021-10-28
Увага! Поширення пташиного грипу на території Луганської області!

Що потрібно знати і чому?

Грип (інфлюенца) птиці (Grippus (influenzae) avium, класична чума птиці, європейська чума птиці) — висококонтагіозна, з гострим перебігом хвороба, що характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення.

Уражає курей і качок будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індиків, цесарок, фазанів, гусей, граків, галок, горобців.

Збудник хвороби

РНК-геномний вірус з родини Orthomyxoviridae, роду вірусів грипу А.

Має потенційно високу небезпеку для людини!

У диких птахів не викликає масового захворювання, протікає безсимптомно, проте серед домашньої птиці може викликати важке захворювання та загибель.

Що робити

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) у вашому районі або області!

Що станеться коли не повідомити про хворобу

Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

Контакти при будь-якій підозрі:

Новоайдарське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області   тел.: 06445 94680, вул. Дружби, 127 смт. Новоайдар

Як передається хвороба

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

Мігруючі водоплавні птахи – основне джерело вірусу в природі. Вони є природним

резервуаром вірусу та менш чутливі до інфекції.

1. Мігруючи, перелітні птахи переносять вірус у нові місця.

2. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.

3. Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці.

4. Поширення інфекції серед птахів збільшує ймовірність прямої її передачі людям при безпосередньому контакті з інфікованими (або мертвими) дикими (або свійськими) птахами або через заражену землю та воду.

• Вірус може потрапити в організм птиці через дихальні шляхи
  • Також, через лапи, а саме: заражену підстилку, землю або воду
  • При вживанні контамінованих збудником води та кормів
  • Пір'я може бути інфікованим, якщо птиця перебувала в контакті з хворим птахом

Як розпізнати хворобу

Загальні для всіх видів птахів:

• Відмова від корму і води
  • Підвищення температури тіла
  • Пригнічення
  • Порушення координації рухів, парези, паралічі
  • Риніт
  • Кон'юнктивіт
  • Скуйовджене оперення

У курей:

• Ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок)
  • Набряк підклювного простору
  • Підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках
  • Діарея
  • Зниження виробництва яєць
  • Кашель і чхання

У водоплавних птахів:

• Нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи)
  • Помутніння рогівки
  • Сліпота

Летальність становить 80 – 100 %

Важливо пам’ятати

Лікування – не розроблено!!!

Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

✓здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;

✓здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

✓інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою

проведення необхідних профілактичних заходів;

✓на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

✓притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);

✓утримувати різних види птахів окремо;

✓виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;

✓не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

✓проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

✓забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на

спеціалізованих підприємствах;

✓проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

✓проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

✓дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

Для специфічної профілактики використовують атенуйовані або інактивовані вакцини.