Повідомлення про ускладнення епізоотичної ситуації високопотогенного грипу птиці, африканської чуми свиней, сказу тварин та сибірки.

2021-11-15

Щастинська міська військово-цивільна адміністрація Щастинського району Луганської області та Головне  управління  Держпродспоживслужби  у  Луганській  області  повідомляє населення громади про ускладнення епізоотичної ситуації високопотогенного грипу птиці, африканської чуми свиней, сказу тварин та сибірки.

Пташиний грип  характеризується  пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.

Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!

Свійські птахи інфікуються вірусом пташиного грипу через безпосередні контакти з інфікованими водоплавними птахами чи іншими інфікованими птахами, або через контакт із поверхнею (земля, глина чи клітки), або з матеріалами (вода або корм), що були заражені вірусом. Тому у приватних господарсьвах слід уникати контакту свійської птиці з синантропною та перелітною птицею.

Африканська чума свиней – це одна з найбільш небезпечних інфекційних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, перебігає гостро, підгостро, хронічно, безсимптомно і характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами внутрішніх органів.

Резервуаром африканської чуми свиней у навколишньому середовищі є дикі свині, захворювання від яких передається свійським тваринам.

Засобів для лікування та специфічної профілактики захворювання на африканську чуму свиней не існує.

Сказ — це гостре особливо небезпечне  вірусне захворювання  усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabiesvirus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням квалфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Джерелом сказу є дикі та свійські хижі тварини (вовки, лисиці, борсуки, єнотоподібні собаки, миші, пацюки, щури, кажани, їжаки).Сімейство собачих є також дуже важливим джерелом сказу.
Взагалі усі ссавці можуть хворіти на сказ. Найбільшу небезпеку становлять бродячі тварини. Окремі дрібні ссавці (кажани, миші, пацюки, щури тощо) не мають виразної хвороби й можуть виділяти вірус зі слиною протягом всього свого життя (1—3 роки). Птахи не є джерелами, адже в їхньому організмі вірус не здатний персистувати, але іноді вони є резервуарами, бо їхні дзьоби можуть бути покриті зараженою слиною, коли вони їдять падло.

Сибірка— особливо небезпечна гостра інфекційна хвороба, спричиняєма спороносной паличкою сибірськой виразки. В організм інфекція попадає через шкіру, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше— через слизові оболонки кішкивника.

Характеризується захворювання інтоксикацією, розвитком серозно-геморагічного запалення шкіри, лімфатичних вузлів і внутрішніх органів і протікає у вигляді шкірної (з утворенням в більшості випадків специфічного карбункула) або септичної форми.

На сибіркуу нашому регвоні частіше захворюють вівці, велика рогата худоба, коні. Сприйнятливі до хвороби також дикі жуйні тварини, вовки, лисиці. Малочутливими є свині. Собаки й свійська птиця до сибірки не сприйнятливі. З лабораторних тварин заражаються й гинуть білі миші, морські свинки, кролі та голуби. Захворювання може передатись і людині.

В разі виявлення загибелі  свійської птиці або диких перелітних птахів негайно повідомляйте структурні підрозділи Головного управління Держпродспоживслужби у Луганській області, а саме: