До уваги власників, які утримують тварин! Обов’язкова ідентифікація тварин!

2021-12-24

Обов’язкова ідентифікація тварин передбачена Законом України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» від 4 червня 2009 року N 1445-VI (зі змінами). Даний Закон визначає організаційні і правові засади ідентифікації та реєстрації тварин з метою одержання оперативної та надійної інформації про поголів'я тварин щодо статі, віку, породи та їх місцезнаходження для поліпшення управління і прогнозування ринків продукції тваринництва та контролю за епізоотичною ситуацією в Україні.

Дія цього Закону поширюється на юридичних і фізичних осіб, що займаються розведенням та утриманням тварин, проводять їх продаж, забій, утилізацію, надають послуги зі штучного осіменіння та організовують виставки тварин. Даний закон розповсюджується також і на власників тварин, які утримують та/або розводять тварин для власного споживання. Крім необхідної ідентифікації тварин, вищевказаний Закон зобов’язує власників тварин вести їх облік, володіти інформацією про переміщення, забій, реалізацію та падіж.

Згідно статті 5  юридичні та фізичні особи, що провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов’язані:

• подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин (переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин), ідентифікувати усіх тварин у господарстві;

• вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин;

• зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;

• здійснювати переміщення тварин з ідентифікаційними документами;

• подавати дані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, про усі переміщення тварин, надходження нових тварин у господарство, а також забій, утилізацію, падіж тварин протягом 5 робочих днів з дати таких дій або подій;

• проводити забій, утилізацію лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин.

Юридичні та фізичні особи, що провадять діяльність із забою та утилізації тварин, зобов’язані:

• подавати для реєстрації дані про забій, утилізацію тварин, а також дані про господарства, що здійснюють такий забій та утилізацію;

• вести облік забитих, утилізованих тварин;

• проводити забій, утилізацію лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин.

Юридичні та фізичні особи, що провадять діяльність з продажу тварин, надання послуг зі штучного осіменіння та організовують виставки тварин, зобов’язані:

• подавати для реєстрації дані про господарства, що займаються продажем тварин, наданням послуг зі штучного осіменіння та організацією виставок тварин;

• вести облік тварин;

• здійснювати продаж, проводити виставки і штучне осіменіння лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин.

Переміщення тварин юридичними та фізичними особами, які не відповідають вимогам законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин, забороняється.

Юридичні та фізичні особи мають право:

• обирати електронну або паперову форму ведення обліку тварин та подачі даних, встановлених цим Законом;

• уповноважити третіх осіб на виконання обов’язків, встановлених цією статтею.

Обов’язковій ідентифікації підлягають:

• велика рогата худоба, ягнята, козенята — протягом 7 днів з моменту народження;

• товарні свині -  не пізніше 60 днів від моменту народження, але раніше ніж тварина залишить господарство (продаж, забій);

• лошата - не пізніше 1 року після народження.

Послуга з ідентифікації платна – розмір плати залежить від виду тварин, що ідентифікується. Тарифи на роботи і послуги з ідентифікації і реєстрації тварин надаються Державнимпідприємством  «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» від 01.08.2019р

Статтею 107-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин, а саме:

• неподання для реєстрації даних про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин;

• переміщення тварин без ідентифікаційних документів;

• проведення забою, утилізації неідентифікованих та незареєстрованих тварин;

• неподання для реєстрації даних про господарства, що здійснюють забій та утилізацію тварин;

• неподання для реєстрації даних про господарства, що займаються продажем тварин, наданням послуг зі штучного осіменіння та організацією виставок тварин;

• здійснення продажу, проведення виставок і штучного осіменіння неідентифікованих та незареєстрованих тварин.

Вказані правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на фізичних осіб - підприємців, уповноважених осіб - від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.