29 січня – день пам’яті Героїв Крут

2022-01-29

29 січня в Україні вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки ціною власного життя зупинили наступ більшовицької армії.

 

Прихід до влади у Росії більшовиків у листопаді 1917 року становив загрозу для України. Вони прагнули встановити контроль над нашою країною. Зрештою, у січні 1918 року більшовики оголосили загальний наступ на Україну.

 

Цього дня у 1918 році на залізничній станції Крути в Чернігівській області близько 300 студентів вступили в бій з шеститисячною армією більшовиків. У нерівній битві багато студентів були вбиті, однак опір українців дозволив затримати наступ російських сил на Київ.

 

Про бій під Крутами довго не згадували. Лише в роки здобуття незалежності в Україні заговорили про подвиг студентів. На державному рівні пам’ять героїв битви почали шанувати з 2004 року.

 

У 2006 році на місці подій відкрили Меморіал пам’яті Героїв Крут. До 80-річчя подій під Крутами Національний Банк України випустив ювілейну монету. У різних містах України проводять заходи на честь пам’яті героїв, народні віча та реконструкції бою.

 

Трагічна загибель студентів під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.