Профілактика бореліозів (хвороби Лайма)

Дата: 
2014-04-25

Профілактика бореліозів (хвороби Лайма)

 

Хвороба Лайма з’явилася нещодавно, та за темпами поширення вона на другому місці після СНІДу. Свою назву вона одержала після масового захворювання дітей на артрит в американському містечку Лайм.

Хвороба Лайма або кліщовий бореліоз - найпоширеніша хвороба, що передається кліщами. Хвороботворні боррелії передаються людині через укус заражених кліщів.

Ранні прояви хвороби швидко проходять, але небезпечні не початкові симптоми захворювання, а пізніші наслідки, які проявляються у нелікованих хворих. Це ураження суглобів, головного мозку, нервової системи, серцевого м'яза. Деякі ускладнення призводять до довічної інвалідизації людини.

У більшості випадків симптоми можуть бути зупинені за допомогою антибіотиків, особливо якщо лікування проводиться на ранніх стадіях розвитку хвороби.

Інкубаційний період від зараження до прояву симптомів зазвичай 1-2 тижні, але він може бути і  коротшим (кілька днів), або довшим (від місяців до років).

Більшість хворих заражаються  при відпочинку в лісопосадках, парках, біля гирл річок, на дачах і пр.

Особливість кліща в тому, що він добре пристосовується до помірних кліматичних умов і вже досить поширений в нашій області.

Ранніми проявами хвороби є: втома, озноб, підвищення температури тіла, головний біль, ломота в м'язах, виражена слабкість і стомлюваність. Характерна скутість м'язів шиї. У частини хворих з'являються нудота і блювота, в окремих випадках можуть бути катаральні явища: першіння в горлі, сухий кашель.

Але головним симптомом є мігруюча еритема (характерна шкірний висип, у вигляді червоних плям різної величини, округлої форми з  блідим центром в місці укусу кліща).

Мігруюча кільцеподібна еритема утворюється найчастіше на ногах, рідше на нижній частині тулуба (живіт, поперек),  на шиї. При появі цих симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою для раннього лікування .

Вакцин для профілактики бореліозу поки не розроблено.

Що ж робити, щоб не піддатися нападу кліща ?

При виході на природу, в парк,  на дачі необхідно пам'ятати декілька правил :

 1. Одягайте захисний одяг (сорочки з довгими рукавами, з високим коміром, довгі брюки, закрите взуття) .

2. Бажано, щоб одяг був світлим. На ньому легше помітити кліща .

3 . Використовуйте засоби, що відлякують комах і кліщів.

4 . Не сідайте на непокриту землю.

5 . Оглядайте шкіру і одяг після прогулянок на наявність кліща.

 

Якщо Ви виявили кліща, що сів на будь-яку ділянку шкіри, його необхідно акуратно видалити, краще руками в рукавичках за допомогою пінцета. Не можна роздавлювати кліща, так як можливе зараження через неушкоджену шкіру. Промивши ранку, необхідно вимити руки з милом. Місце присмоктування кліща протирають тампоном, змоченим антисептиком.