Щодо обов'язкової ідентифікації і реєстрації сільськогосподарських тварин

2019-10-01

Станом на 01.09.2019 на підконтрольній Головному управлінню Держпродспоживслужби в Луганській області території утримується близько 10800 голів неідентифікованого поголів’я дрібної рогатої худоби.

Вищезазначене створює перешкоди в забезпеченні державними установами ветеринарної медицини ефективних протиепізоотичних заходів, не дає можливості здійснювати належний контроль за рухом поголів’я і створює значні ризики для стабільності епізоотичної ситуації на підконтрольній території.

Законом України «Про ідентифікацію і реєстрацію тварин» від 4 червня 2009 року № 1445-VI (далі - Закон) передбачена обов’язкова ідентифікація всіх сільськогосподарських тварин, у тому числі тих, що утримуються для власних потреб.

Статтею 5 Закону визначено, що юридичні та фізичні особи, що провадять діяльність з розведення та утримання сільськогосподарських тварин, зобов’язані:

• подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин;

• ідентифікувати усіх тварин у господарстві;

• вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин;

• зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;

• здійснювати переміщення тварин з ідентифікаційними документами;

• подавати дані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, про усі переміщення тварин, надходження нових тварин у господарство, а також забій, утилізацію, падіж тварин протягом 5 робочих днів з дати таких дій або подій;

• проводити забій, утилізацію лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин.

Порядки ідентифікації сільськогосподарських тварин затвердженні наступними наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України: наказом від 16.01.2018 № 20 «Про затвердження Порядку ідентифікації та реєстрації овець і кіз», наказом від 01.12.2017 № 639 «Про затвердження Порядку ідентифікації та реєстрації свиней», наказом від 04.12.2017 № 642 «Про затвердження Порядку ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби та Порядку оформлення і видачі паспорта великої рогатої худоби», наказом від 31.12.2004 № 496 «Про запровадження ідентифікації і реєстрації коней».

Статтею 107-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення власниками тварин вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин, а саме за:

• неподання для реєстрації даних про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин;

• переміщення тварин без ідентифікаційних документів;

• проведення забою, утилізації неідентифікованих та незареєстрованих тварин;

•  неподання для реєстрації даних про господарства, що здійснюють забій та утилізацію тварин;

• неподання для реєстрації даних про господарства, що займаються продажем тварин, наданням послуг зі штучного осіменіння та організацією виставок тварин;

• здійснення продажу, проведення виставок і штучного осіменіння неідентифікованих та незареєстрованих тварин - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на фізичних осіб - підприємців, уповноважених осіб - від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вищевикладеного, з метою недопущення розповсюдження збудників інфекційних хвороб в тому числі спільних для людей і тварин та забезпечення простежуваності за рухом тварин на підконтрольній території просимо Вас посприяти проведенню ідентифікації і реєстрації
сільськогосподарських тварин на підзвітній Вам території.